آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272779
تاریخ انتشار : 27 مهر 1399 14:47
تعداد بازدید : 4225

خطر جدی باج افزار جدید برای دارندگان موبایل

باج افزار MalLocker.B که به تازگی کشف شده است، از مکانیزم های مربوط به اعلان “تماس ورودی” و دکمه “صفحه اصلی” در دستگاه های کاربران سوء استفاده می کند.
undefined

فناوران- این باج افزار درون برنامه های اندرویدی که در فروم های دانلود و سایت های شخص ثالث موجود هستند، مخفی می شود.

مانند اکثر باج افزارهای اندرویدی، باج افزار MalLocker.B نیز در حقیقت فایل های قربانی را رمزگذاری نمی کند، بلکه تنها از دسترسی به سایر بخش های گوشی جلوگیری می کند.

سوء استفاده از پنجره سیستم هشدار یا غیرفعال کردن عملکردهایی که با دکمه های فیزیکی تلفن ارتباط برقرار می کنند، تکنیک های گذشته این باج افزار محسوب می شود.

پس از نصب، این باج افزار صفحه گوشی را تحت کنترل گرفته و مانع از بستن صفحه نمایش شده و  از کاربر درخواست باج می کند.

پیام  درخواست باج MalLocker.B به گونه ای طراحی شده است که مانند پیامی از طرف پلیس محلی به کاربران می گوید که مرتکب جرمی شده اند و باید جریمه ای را پرداخت کنند.

باج افزارهایی که به عنوان جریمه های جعلی پلیس مطرح می شوند، بیش از نیم دهه است که محبوب ترین نوع باج افزارهای اندرویدی هستند.

پایگاه اینترنتی zdnet،  نوشته است: باج افزار MalLocker.B مجموعه متنوعی از این تکنیک ها را به همراه دارد. باج افزار برای نشان دادن پیام باج خود از مکانیزم دو بخشی استفاده می کند.

باج افزار یاد شده ابتدا، از اعلان “تماس” سوء استفاده می کند و MalLocker.B از آن برای نشان دادن پنجره ای استفاده می کند که کل صفحه را با جزئیات تماس ورودی پوشش می دهد.

باج افزار MalLocker.B  همچنین از تابع onUserLeaveHint سوء استفاده می کند. این تابع زمانی فراخوانی می شود که کاربران بخواهند برنامه ای را به پس زمینه هدایت کنند و برنامه جدیدی را مشاهده کنند و هنگام فشار دادن دکمه هایی مانند Home یا Recents باعث فعال شدن آن می شود، باج افزار با سوء استفاده از این عملکرد، برگه باج خود را به پیش زمینه برمی گرداند و از ترک یادداشت باج برای صفحه اصلی یا برنامه دیگر توسط کاربر جلوگیری می کند.

کارشناسان معاونت بررسی مرکز مدیریت راهبردی افتا  با توجه به انتشار این باج افزار در سایت های غیر رسمی، به کاربران توصیه می کنند، از نصب برنامه های اندروید از سایت های شخص ثالث مانند فروم ها، تبلیغات های سایت ها یا فروشگاه برنامه های شخص ثالث غیر مجاز، خودداری کنند.

منبع:مرکز افتانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :