آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272912
تاریخ انتشار : 3 آبان 1399 11:30
تعداد بازدید : 4403

الحاق یک تبصره به مصوبه سال‌گذشته هیات وزیران

مبادله رمزارزهای استخراج شده، فقط برای تامین ارز واردات مجاز است

هیات وزیران در مصوبه ای، استفاده از رمزارزهای استخراج شده توسط ماینرهای دارای مجوز از وزارت صنایع را برای تامین ارز واردات، مجاز اعلام کرد.
undefined

فناوران- تصویب نامه هیات وزیران درخصوص الحاق تبصره به بند یک تصویب نامه هیات13 مردادماه سال قبل دولت در مورد شرایط استفاده از رمز ارزها از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری ابلاغ شد.

متن مصوبه به این شرح است: 
«هیات وزیران در جلسه 13/7/1399 به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد: متن زیر به عنوان تبصره به بند (۱) تصویب نامه شماره ۵۸۱۴۴ات ۵۵۶۳۷ه مورخ 13/5/1398 اضافه می شود

تبصره- رمز ارزهای استخراج شده براساس مجوزهای صادره این تصویب نامه صرفا برای تأمین ارز واردات کشور و براساس مقرراتی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می کند قابل مبادله خواهند بود. استخراج کنندگان باید رمز ارز دست اول تولیدشده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم بدون واسطه به کانال های معرفی شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه نمایند. سقف مجاز رمز ارز استخراج شده و قابل مبادله توسط هر واحد استخراج کننده، براساس میزان انرژی مصرف شده توسط آن واحد، طبق دستورالعملی که توسط وزارت نیرو تدوین می شود، تعیین و به صورت دوره ای به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می گردد.»

گفتنی است که بند یک مصوبه مردادماه سال گذشته دولت درباره شرایط استفاده از رمزها چنین بیان می دارد: «استفاده از رمزارزها صرفا با قبول مسوولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملین صورت می گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.»

به این ترتیب و با تبصره جدیدی که با مصوبه هیات دولت به مصوبه قبلی افزوده شده، بانک مرکزی مقرراتی برای تامین ارز واردات با استفاده از رمزارز تدوین خواهد کرد و عرضه رمزارزهای استخراج شده نیز به صورت دست اول، از طریق کانال هایی صورت می گیرد که بانک مرکزی معرفی خواهد کرد.

به این ترتیب به نظر می رسد که دولت قصد دارد از فرصت رمزارزها برای تامین ارز واردات و دور زدن تحریم های بانکی استفاده کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :