آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272932
تاریخ انتشار : 3 آبان 1399 14:36
تعداد بازدید : 4607

در صورت تصویب طرح دو حزبی سناتورها

قدرت رییس جمهور آمریکا برای قطع اینترنت محدود می شود

دو تن از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، قانونی را پیشنهاد کرده اند که اختیارات رییس جمهوری ایالات متحده را برای قطع کردن اینترنت محدود می کند.
undefined

آی تی من- رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، تحت بند 706 قانون ارتباطات این کشور، این قدرت را دارد که در شرایط اضطراری، دستور خاموش کردن یا قطع برخی از زیرساخت های ارتباطی را صادر کند. این قانون به این دلیل مصوب شده که در شرایط بحرانی یا اضطراری ملی، تماس های تلفی رسمی بدون مشکل دایر بماند. اما امروز این امکان وجود دارد که رییس جمهور از این بند قانونی بای مقابله با ناآرامی های مدنی و تظاهرات استفاده کند، همچنان که در تعدادی از کشورها موارد مشابه دیده شده است.

برای جلوگیری از چنین اتفاقی، سناتور آنا اشو (Anna Eshoo) از کالیفرنیا و مورگان گریفیت (Morgan Griffith) سناتور ریچموند ویرجینیا، طرح قانون جلوگیری از قطع بی دلیل ارتباطات را پیشنهاد کرده اند. این طرح که به صورت دو حزبی مطرح شده، در صورت تصویب، اختیار قطع ارتباطات را از رییس جمهوری سلب نمی کند، اما چند لایه شفافیت به آن می افزاید.

در وهله اول، این لایحه استفاده از بند 706 را به موارد تهدید مشخص و فوری برای زندگی انسان یا امنیت ملی، محدود می کند. این محدودسازی جلوی استفاده از امکان قطع ارتباطات را در مواردی مثل تهدیدات عمومی، همچون تظاهرات های گسترده، می گیرد.

این طرح همچنین رییس جمهوری را موظف می کند که هر گونه قطع ارتباطات را به لایه های بالای دولت، از جمله رهبران حزب مخالف، اطلاع دهد. ایده آل این است که این اطلاع رسانی پیش از قطع ارتباطات انجام شود، ولی حداکثر تا 12 ساعت پس از اقدام به قطع ارتباطات نیز امکان پذیر است و تاخیر بیش از آن در اطلاع رسانی، غیرقانونی خواهد بود. همچنین ارتباطات شده، به طور خودکار پس از 48 ساعت مجددا باید برقرار شود، مگر اینکه سه پنجم نمایندگان کنگره، به ادامه قطع ارتباطات رای دهند.

از سوی دیگر، دولت فدرال موظف است در صورت قطع ارتباطات، خسارت ارایه دهندگان خدمات ارتباطی و مشتریان را جبران کند این تکلیف، می تواند هزینه های مترتب بر قطع ارتباطات را برای دولت بسیار بالا ببرد.

در نهایت نیز، باید در هر مورد استفاده از بند 706 قانون، یک گزارش جامع از سوی دفتر پاسخگویی ارایه شود.

آنا اشو، سناتور دموکرات ایالت کالیفرنیا در این باره گفت: مردم آمریکا تقریبا در تمامی جنبه های زندگی شخصی و حرفه ای، به اینترنت وابسته اند و این وابستگی در طول دوران همه گیری کرونا بیشتر هم شده است. به همین دلیل، قطع اینترنت، نقض واضح حقوق افراد محسوب می شود.

وی افزود: قدرت های اجرایی و اختیارات اضطراری بدون کنترل رییس جمهوری در قالب قانون ارتباطات باید بازنگری شود. احتمالا هرگز به استفاده از این اختیارات نیازی نخواهد بود، اما اگر چنین وضعیتی پیش آمد، نمایندگان مردم باید در مورد محدوده اعمال و طول زمان هر گونه قطعی ارتباطات تصمیم بگیرند، نه فقط یک نفر.

مورگان گریفیث، سناتور جمهوری خواه ویرجینا نیز که دیگر طرح کننده این قانون است، گفت: اینترنت در زندگی آمریکایی ها جایگاه ویژه ای دارد و فضایی برای تمرین  بسیاری از آزادی های ماست. قانون اساسی و سایر قوانین ما، محدودیت هایی برای استفاده خودسرانه و گسترده از قدرت اجرایی در حوزه های دیگر لحاظ کرده و اینترنت نیز نیازمند محافظت های مشابه است.

وی افزود: این طرح، محافظی را برای اینترنت ایجاد می کند که قطع آن، صرفا با رضایت مردم، از طریق نمایندگان منتخب آنان ممکن باشد.

جسیکا روزن ورسل (Jessica Rosenworcel) عضو کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) نیز می گوید: تعداد موارد قطع اینترنت در جهان در حال افزایش است. این یک روند نگران کننده جهانی است که فرایندهای دموکراتیک، حقوق بشر و زندگی اقتصادی مدرن را تهدید می کند و بسیار دشوار است که تصور کنیم چنین اتفاقی در آمریکا هم بیفتد. اما این امکان وجود دارد.

وی می افزاید: قوانین ما در آمریکا قدیمی شده و قدرتی بدون کنترل درباره ارتباطات با سیم و بی سیم ما را در شرایط اضطرار ملی به رییس جمهوری می دهد. بنابراین باید از سناتور اشو برای تلاشش به منظور روزآمدسازی قوانین و ایجاد ضمانت هایی برای اطمینان از برقراری ارتباطات اینترنتی در زمانی که بیش از همیشه به آن نیاز داریم، قدردانی کرد.

علاوه بر روزن ورسل، افراد متعددی دیگری نیز از این طرح پشتیبانی کرده اند که از آن میان، می توان به  مایکل چرتاف، وزیر امنیت داخلی دولت جورج بوش، تام ویلر، رییس پیشین FCC وبروس شنایر، متخصص برجسته امنیت سایبری اشاره کرد.

البته درمورد اینکه این طرح به قانون تبدیل می شود یا نه، هنوز نمی توان نظر قطعی داد؛ اما از آنجا که این طرح به صورت دوحزبی تهیه شده، امکان تصویب آن بالا می رود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :