آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273108
تاریخ انتشار : 12 آبان 1399 12:1
تعداد بازدید : 4340

باید به اصل «اصالت اینترنت» برگردیم

توییتر بالاخره تعلیق حساب نیویورک پست را، که در پی انتشار گزارشی درباره لپ تاپ هانتر بایدن (پسر جو بایدن، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده) صورت گرفته بود، لغو کرد. این تصمیم دو هفته پس از آن رخ داد که توییتر و فیس بوک، هر دو، دسترسی به گزارش مربوط به ایمیل های هانتر بایدن را مسدود کردند؛ گزارشی که حاکی از سوءاستفاده از قدرت و با بیانیه های پیشین جو بایدن در تضاد بود. حالا توییر اذعان کرده که شواهدی مبنی بر جعلی بودن ایمیل ها یا عملیات انتشار اطلاعات غلط از سوی روس ها، در دست نیست و این نتیجه گیری از سوی پلیس فدرال (FBI) و مدیر سازمان اطلاعات ملی تایید شده است.
undefined

 جاناتان ترولی*
توییتر اما، به جای عذرخواهی بابت این اشتباه، به استدلال هایی آشنایی پرداخته تا تصمیم اش را توجیه کند: اینکه سیاست های این شرکت، «اسنادی زنده» و در حال تغییر مستمر هستند. به نظر می رسد این استدلال، نسخه اینترنتی از نظریه «قانون اساسی زنده» است که حقوقدانانی مانند قاضی مرحوم روث بیدر گینزبرگ (Ruth Bader Ginsburg) برای به روزرسانی مداوم قانون اساسی استفاده می کنند. ادعای توییتر، باید هر شهروندی را به طرفدار ثابت قدم «اصالت اینترنت» (internet originalism) تبدیل کند.

(مترجم: در چارچوب قانون ایالات متحده، اصالت (Originalism) مفهومی در مورد تفسیر قانون اساسی است که ادعا می کند همه بندهای قانون اساسی باید براساس درک اصلی «در زمان تصویب» تفسیر شود. این مفهوم، قانون اساسی را از زمان تصویب ثابت می داند و معنای محتوای آن را فقط با مراحل تعیین شده در ماده پنج می توان تغییر داد. این تصور در تضاد با مفهوم قانون اساسی زنده است که ادعا می کند قانون اساسی باید براساس شرایط زمان کنونی تفسیر شود، حتی اگر این تفسیر با تفسیرهای اصلی سند متفاوت باشد.)

پیش از پرداختن به نظریه «توییتر زنده» باید به چند واقعیت درباره این ماجرا اشاره کنیم.

اول؛ بایدن ها، تکذیب نکرده اند که اینها، لپ تاپ و ایمیل های هانتر بایدن است. دوم اینکه، فرستندگان و دریافت کنندگان متعدد این ایمیل ها، تایید کرده اند که این ایمیل ها واقعی هستند. سوم؛ نه تنها این لپ تاپ سال گذشته در پی تحقیقات FBI درباره پول شویی توقیف شد، بلکه پلیس فدرال تایید کرده که در تحقیقات اش، درباره ایمیل ها، ازجمله ایمیل های هانتر بایدن، همچنان در جریان است. و در نهایت، یکی از شرکای تجاری پیشین جو بایدن، تاکید کرده که اظهار بی اطلاعی و دخالت نداشتن او در تجارت اعضای خانواده اش، «دروغ» بوده است.

سندی مبنی بر جعلی بودن ایمیل ها و لپ تاپ وجود ندارد. در واقع، تنها اطلاعات غلط درباره این ماجرا، از سوی جو بایدن و رفقای او منتشر شده است. برای مثال، آدام شیف (Adam Schiff)، رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرده که تمامی ماجرا، حاصل اطلاعات غلط روس هاست؛ ادعایی که بایدن هم هفته گذشته آن را تکرار کرد. واقعیت این است که توییتر و فیس بوک سعی داشته اند که گزارش نیویورک پست را که بر اساس منابع قابل اتکا و محتوای ایمیل ها نوشته شده، از دیدها پنهان کنند.

توییتر، پس از آنکه ادعای انتشار اطلاعات غلط از سوی روس ها رد شد، ادعا کرد که اطلاعات مورد استفاده برای تهیه این گزارش، هک شده است. این ادعا مضحک است؛ زیرا مقاله نیویورک پست بر اساس محتواهای یک لپ تاپ غیر متصل به اینترنت تهیه شده است. حالا این شرکت شبکه اجتماعی یک ادعای دیگر مطرح می کند که سیاست هایش را باید مانند قانون اساسی زنده تعبیر کرد. توییتر نوشته است: «سیاست های ما اسناد زنده هستند. زمانی که با سناریوهای تازه مواجه می شویم یا از عموم بازخورد دریافت می کنیم، به تنظیم و روزآمدسازی آنها اقدام می کنیم.»

این دقیقا همان استدلالی است که قاضی مرحوم آنتونین اسکالیا (از قضات محافظه کار دیوان عالی ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۸۶ تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۶) را عصبانی می کرد. اسکالیا این رویکرد به تفسیر قانون اساسی و تغییر در معنای حقوق را، بدون پرسیدن رضایتمندی شهروندان، فرصت طلبی می دانست: «باید احمق باشید که این را باور کنید؛ قانون اساسی یک موجود زنده نیست؛ یک سند حقوقی است. این سند چیزی می گوید و چیز دیگری را نمی گوید...». قاضی تازه منصوب شده دیوان عالی، ایمی کنی برت (Amy Coney Barrett) نیز دیدگاه مشابهی دارد. وی در جریان سوگند خود گفت: «من قانون اساسی را به عنوان یک قانون می دانم و متن آن را به مثابه یک متن تفسیر می پندارم. عقیده من این است که این قانون معنایی دارد که مردم، در زمان تصویب اش مدنظر داشته اند. این معنا در طول زمان تغییر نمی کند و روزآمدسازی یا دخیل کردن دیدگاه های سیاسی خود را به این قانون درست نمی دانم.

من به شخصه، یک اصالت گرای قانون اساسی نیستم. اما طرفدار اصالت اینترنت ام. اینترنت در ذات خود، بزرگ ترین دستاورد آزادی بیان از زمان صنعت چاپ تا کنون بوه است. اینترنت یک پلتفرم آزاد و باز برای بیان است که جهان را متحد می کند. عجیب نیست که حکومت های تمامیت طلب و دیکتاتورها، برای کنترل و سانسور اطلاعات و دیدگاه ها در اینترنت، این همه دردسر می کشند. توییتر نیز در اصل، نمود تمام عیار آن ارزش های آزادی بیان بود؛ زیرا افراد در این پلتفرم به همدیگر متصل می شدند و دریافت ها و تجربیات لحظه ای خود را به اشتراک می گذاشتند.

با این حال، همین استفاده آزاد از اینترنت که در ذات آن است، موجب افزایش درگیری ها با سیاستمداران لیبرالی شده که خواستار ممانعت فعال شرکت های شبکه های اجتماعی از اشتراک گذاری اطلاعات، به زعم آنان، نادرست یا گمراه کننده، از سوی مردم می شوند. جو بایدن خواستار مسدودسازی محتواهایی شده که رای دهی پستی را با تقلب مرتبط می دانند، رهبران حزب دموکرات، مانند نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان نیز شرکت ها را در صورت سانسور نکردن گروه هایی که مدعی است، اطلاعات غلط را منتشر می کنند، شرکت ها را به وضع قوانین تنبیهی، تهدید کرده است.در جلسه استماع مجلس سنا درباره سرپوش گذاشتن توییتر بر ماجرای بایدن، سناتورهای دموکرات، اعتراف مدیران عامل شرکت های بزرگ فناوری را، مبنی بر اشتباه بودن مسدودسازی ماجرا، نادیده گرفتند و در عوض، اصرار داشتند که مدیران عامل، چنین سانسورهایی را افزایش دهند. سناتور جکی روزن، به مدیران عامل شرکت ها هشدار داد که «اقدامات شما برای جلوگیری از انتشار اطلاعات غلط، تئوری های توطئه و نفرت پراکنی در پلتفرم های تان کافی نبوده است.» 

به همین دلیل است که تعبیر «اینترنت زنده» تعبیری بسیار خطرناک است. این شرکت ها نه با اصول، که با پول و سیاست اداره می شوند. اگر دموکرات ها کنگره و کاخ سفید را به دست بگیرند، این شرکت ها با تقاضای رو به تزاید برای تشدید سانسور مواجه خواهند بود و این زمانی است که «سیاست ورزی زنده» به صورت «روزآمدسازی و تنظیم سیاست ها، در موارد مواجهه با سناریوهای تازه و دریافت بازخورد» خود را نشان می دهد.

راهکار جایگزین «اصل اصالت اینترنت» است؛ نه سانور. اگر شرکت های شبکه های اجتماعی به نقش های اولیه خود بازگردند، جایی برای جهت گیری سیاسی و فرصت طلبی باقی نمی ماند. این شرکت ها باید مشابه شرکت های ارایه دهنده تلفن در نظر گرفته شوند. ما نیاز نداریم که شرکت ها ما را از تفکرات آسیب زننده یا گمراه کننده محافظت کنند. راهکار مقابله با بیان بد، بیان بیشتر است، نه بیان تایید شده.

اگر پلوسی از شرکت هایی مانند ورایزون و اسپرینت، می خوست که در صورت بیان سخنی دروغ یا گمراه کننده در یک مکالمه تلفنی، مکالمه را قطع کنند، مردم خشمگین می شدند. سرورهای توییتر هم همان عملکرد ارتباطی را بین طرف های موافق را دارند و به هزاران نفر امکان می دهند که در چنین تبادل نظرهای دیجیتالی مشارکت کنند. این افراد نخواسته اند که دورسی و برخی دیگر از صاحبان خودخوانده اینترنت، مکالمات آنها را رصد کنند و از آنان در مقابل افکار اشتباه یا مضر «محافظت» کنند.

از زمانی که تعدادی از افراد نابغه، نوع جدیدی از ارتباطات را روی توییتر شکل دادند، مدت زیادی می گذرد. در آن زمان، این پلتفرم، بی طرف بود و جذابیت آن، راحتی و سهولتش بود نه نظارت بر آن. خود جک دورسی گفته بود که موفقیت توییتر بر اساس این اصل استوار بود که «تمام جزییات را کامل، و جزییات به موارد عالی محدود باشند.»

یک مجمع آزاد و باز برای ارتباطات، طراحی اولیه و کامل توییتر بود. و حالا، یک بار دیگر، قانون اساسی می تواند شفافیت را به معنای اصلی محدود کردن جزییات به عالی ارایه کند. توییتر باید به یک وضعیت ساده بازگردد: وضعیت «اصالت»؛ و بنا به متمم اول قانون اساسی «نباید هیچ سیاستی را وضع کند که ناقض آزادی بیان یا آزادی مطبوعات باشد.»

*جاناتان ترولی (Jonathan Turley) استاد حقوق عمومی در دانشگاه جورج واشنگتن و از شخصیت های علمی برجسته جمهوری خواه در ایالات متحده است.

منبع: The Hill


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :