آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273296
تاریخ انتشار : 25 آبان 1399 11:53
تعداد بازدید : 4345

از ضرورت خرید گوشی دانش آموزان تا نقص حریم خصوصی

عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با برشمردن ایرات و مشکلات شبکه شاد، از ورود کمیسیون آموزش به مشکلات این شبکه یادگیری دانش آموزان در نشست ‎های پیش روی کمیسیون با حضور وزیر خبر داد.
undefined

فناوران - حسین حق وردی ضمن برشمردن برخی مشکلات در شبکه اجتماعی یادگیری دانش آموزان (شاد) با توجه به بازخوردهای دریافتی از فرهنگیان، خانواده ها، دانش آموزان و کارشناسان، اظهار کرد: تا پیش از این آموزش ها سنتی بوده و حالا نوین شده است. تکنولوژی خاصیت شفاف سازی دارد. مشکلاتی که در آموزش وپرورش مُزمن و پنهان بوده، حالا در روش جدید رو آمده و نمایان شده است.وی ادامه داد: مثلا ساماندهی نیروی انسانی در آموزش و پرورش تا ۱۵آبان ماه هر سال طول می کشد، حالا این سیستم روی آموزش مجازی سوار و مشکلاتش عیان شده است؛ مثلا سامانه سناد که بانک اطلاعاتی مدارس، دانش آموزان و معلمان است و زیرساخت شاد محسوب می شود، هنوز کامل نشده و خب طبیعی است که هر نقصی در سناد باشد به شاد هم منتقل می شود.

نماینده مردم شهریار و قدس و ملارد در مجلس  تصریح کرد: قطع و وصل شدن دائم شاد، هنگ کردن در زمان آموزش زنده، ناتوانی در ارسال ویدئو یا حتی یک فایل ساده از جمله ایرادات وارده به «شاد» است.حق وردی یادآور شد: در حوزه عدالت اجتماعی و عدالت آموزشی، برخی دانش آموزان که تعدادشان بیش از ۳میلیون و ۵۰۰هزار نفر است، اساسا به شاد دسترسی ندارند. دانش آموزانی هستند که توان خرید و داشتن گوشی تلفن هوشمند را ندارند.وی با بیان اینکه «شاد» با دسترسی های زیادی که برای خود در گوشی تلفن هوشمند ایجاد می کند، حریم خصوصی را نقض کرده است، ادامه داد: باید روی تلفن های هوشمند یا اندروید به روز نصب شود و این موضوع یعنی تحمیل هزینه زیادی به خانواده ها ایرادات فنی بسیاری از جمله اعلام خطا هنگام ثبت نام دارد.

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: قطعا آموزش مجازی، نیاز به پهنای باند وسیع برای جابجایی داده‎ها دارد و عملا با زیرساخت اینترنتی کشور به خصوص در استان های دوردست و کمتربرخوردار ناهمگون است.حق وردی افزود: برای نصب برنامه شاد دستگاه هوشمند با سیستم عامل اندروید با نسخه 4.4 یا بالاتر مورد نیاز است، پس نمی توان در گوشی های اندرویدی با سیستم عامل پایین تر از 4.4 این برنامه را نصب کرد که این ایراد هم به شاد وارد است. وی با بیان اینکه شاد ضریب تعامل آموزشی مناسبی  ندارد، گفت: آموزش ندیدن معلمان و کادر آموزشی مدارس نیز یکی دیگر از مسائلی است که در استفاده از شاد احساس می شود.

این نماینده مجلس یازدهم با اظهار تأسف از اینکه «شاد» هزینه های بیشتری از جمله ساعات کاری بیشتر، بیماری های چشمی، هزینه خرید یا تعمیر گوشی های هوشمند به فرهنگیان تحمیل کرده است، گفت: این هزینه ها جدای از هزینه حجم مصرفی اینترنت شاد است و این هزینه برای معلمان و دانش آموزان بسیار بالا است.

عضو هیأت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواستار رسیدگی آموزش و پرورش به این موارد شد و گفت: کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با دعوت از وزیر آموزش و پرورش پیگیر حل مسائل و مشکلات شاد در نشست های آتی خود خواهد بود.

منبع:خانه ملتنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :