آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273542
تاریخ انتشار : 9 آذر 1399 12:19
تعداد بازدید : 4408

تلاش اروپا برای رهایی از سلطه مجازی آمریکایی

سال ۲۰۱۹ سال تلاش روزافزون رگولاتورها و دولت های اروپایی برای رهایی از سلطه شرکت های فناوری آمریکایی بود و این تلاش تا واپسین هفته های سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یافته است.
undefined

فناوران- کشورهای اروپایی از اینکه شرکت هایی مانند گوگل، فیس بوک و آمازون بر داده های اتباع اروپایی کنترل پیدا کرده، این داده ها را بدون محدودیت خاصی به آمریکا منتقل کرده و در اختیار دولت این کشور می گذارند بسیار ناخشنود هستند.از سوی دیگر عملکرد انحصارطلبانه شرکت های فناوری آمریکایی که اجازه رقابت منصفانه در بازار را به همتایان اروپایی خود نمی دهند و همچنین تلاش آنها برای فرار مالیاتی و انتقال بخش اعظم درآمدهایشان به آمریکا به هر نحو ممکن از جمله دیگر مسائلی است که ناخشنودی طرف اروپایی را موجب شده است.

کشورهای اروپایی اولین بار در جریان برگزاری مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در سال ۲۰۱۹ به فکر ایجاد نظم و انضباط برای استفاده از فناوری های مربوط به انقلاب صنعتی چهارم یا انقلاب اطلاعات افتادند. اما پیاده سازی این نظم و ملزم کردن شرکت های فناوری آمریکایی به تبعیت از چنین نظمی چالشی است که مشخص نیست تا چه حد امکان غلبه بر آن وجود دارد.

  غول ها به پر کردن جیب خود فکر می کنند
مارگارت وستاگر کمیسیونر امور رقابتی اتحادیه اروپا در دو سال اخیر بارها تلاش کرده با قانون شکنی های شرکت های فناوری آمریکا در حوزه هایی همچون حریم شخصی، انحصارطلبی تجاری و امنیت مقابله کند. وی بارها از شرکت های فناوری ایالات متحده به جرم انحصارطلبی تجاری در خاک کشورهای اروپایی شکایت کرده و معتقد است گوگل، فیس بوک، آمازون و اپل تنها به پر کردن جیب خود فکر می کنند و رقبای کوچک تر خود را در قاره سبز زیر دست و پا له خواهند کرد.

وستاگر برای اولین بار ایده وضع قوانین مبهم برای مجبور کردن شرکت های فناوری آمریکایی به توقف فعالیت های مشکل آفرین و غیررقابتی آنها را مطرح کرده است. وی برای به نتیجه رساندن طرح خود شکایت های متعدد و پیگیری جدی قضائی را با تکیه بر همین قوانین که ظرفیت بالایی برای تفسیر و تعبیر دارند در دستور کار خود قرار داده است. از نظر وی وقتی با شرکت هایی مواجه هستید که اعتقادی به رقابت عادلانه ندارند و گوشی هم برای شنیدن در اختیارشان نیست چاره ای جز این نوع برخوردها باقی نمی ماند.

  مقابله به سبک اروپایی
بعید به نظر می رسد نتیجه پیگیری های این فرد تا قبل از پایان سال ۲۰۲۰ منجر به طرح شکایت های حقوقی کلان و بی سابقه از شرکت های فناوری آمریکایی شود. تنها روند آماده سازی مدارک و اسناد مرتبط با برخی از این شکایت ها ماه ها به طول می انجامد. اما ایده محافظت از رقبا و مشتریان آسیب دیده از انحصارطلبی ارزش پیگیری کردن را دارد. اروپایی ها مدعی هستند که انحصارطلبی شرکت های آمریکایی باعث عدم ایجاد قیمت های متنوع و رقابتی در بازار خدمات فناوری نیز شده است و این انحصار نیز باید در هم شکسته شود.

در این میان چالش اساسی برای پیشبرد دعاوی حقوقی بر علیه شرکت های فناوری آمریکایی این است که به هر حال قیمت خدماتی که آنها در اروپا ارائه می کنند کم و بیش مناسب و در حال کاهش دائمی است. در عین حال منتقدان می گویند آنچه که در جریان این فعالیت ها رد و بدل شده و اهمیت بیشتری دارد، داده های خصوصی کاربران و نه دلارهای آمریکایی است. داده هایی که از طریق استفاده میلیون ها اروپایی از خدمات شرکت های آمریکایی به این قاره منتقل می شود، تصویری دقیق از ویژگی های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی قاره اروپا را در اختیار طرف آمریکایی قرار می دهد.

  داده های میلیارد دلاری در اختیار شرکت های آمریکایی
در ظاهر به نظر می رسد شرکت های فناوری آمریکایی در حال ارائه خدمات باکیفیت با هزینه پایین یا حتی رایگان هستند و این به مذاق مصرف کننده اروپایی خوش خواهد آمد. اما هزینه استفاده از این خدمات قبلاً با انتقال بی دردسر داده های ارزشمند کاربران اروپایی به آمریکا و تجزیه و تحلیل این اطلاعات توسط سرویس های اطلاعاتی، پلیسی و امنیتی ایالات متحده پرداخت شده است. شرکت های آمریکایی خود می دانند که چنین داده هایی میلیاردها دلار ارزش دارند و بدون صرف هزینه قابل توجهی به دست آمده اند.

یکی دیگر از روش های پیشنهادی وستاگر برای به چالش کشیدن شرکت های آمریکایی آن است که باید مشخص شود آنها دقیقاً چگونه به مشتریان خود کمک می کنند و اینکه شرکت های یادشده در ظاهر آسیبی به مشتریانشان وارد نمی کنند شرط کافی برای مجاز شمرده شدن فعالیتشان در آینده تلقی نخواهد شد. وی قصد دارد با طرح این پیشنهاد ماهیت و شیوه استفاده شرکت های فناوری آمریکایی از داده های کاربران اروپاییشان را کشف کند.همچنین از این طریق مشخص می شود آیا استفاده از داده های خصوصی کاربران اروپایی توسط گوگل، فیس بوک، آمازون و اپل در قالب لایه های متفاوتی که از منابع مختلفی به دست می آید، رخ می دهد یا خیر.

  پای غول ها به دادگاه های اروپا باز می شود
برخی کارشناسان اروپایی معتقدند که غول های آی تی در آمریکا با دریافت اطلاعات هر کاربر از طریق ابزار متفاوت مانند جست وجوگر، گوشی، اپلیکیشن های مختلف و غیره و سپس تلفیق این داده ها به اهداف خود می رسند. این رویه را می توان مصداق یک رویه غیرقانونی و غیررقابتی دانست و اثبات جزئیات آن می تواند پای شرکت های فناوری آمریکایی را به دادگاه های متعددی در کشورهای اروپایی باز کند.

به عنوان مثال، می توان حدس زد شرکتی مانند فیس بوک که برنامه های ثالث متعددی را در شبکه اجتماعی خود فعال کرده از طریق همین برنامه ها داده های ترکیبی متنوعی را از کاربران خود در اروپا و دیگر نقاط جهان جمع آوری کند. همچنین فیس بوک که مالک برنامه های پرطرفدار دیگری مانند اینستاگرام و واتس اپ هم هست داده های همه این برنامه ها را با یکدیگر تلفیق می کند تا تصویری که از هر کاربر دارد را تکمیل کند. کارشناسان معتقدند مقامات اروپایی در آینده برای کشف الگوریتم های به اشتراک گذاری داده های کاربران از طریق این برنامه ها بیشتر تلاش خواهند کرد.

ساده ترین جنبه استفاده از این کوه اطلاعات استفاده تبلیغاتی است. شرکت های فناوری آمریکایی معمولاً داده های جمع آوری شده از کاربران اروپایی و دیگر کاربران را به شرکت های تبلیغاتی می فروشند و آنها نیز با شناختی که از تک تک مشتریانشان به دست می آورند برای هر یک از آنها تبلیغات هدفمند و متناسب با ذائقه و سلیقه شأن به نمایش می گذارند. گوگل و فیس بوک با تکیه بر همین روش بخش اعظم دارایی دیجیتال دنیا و درآمدهای ناشی از آن را نیز در اختیار گرفته اند.

شرکت آمازون نیز که بزرگترین شرکت تجارت الکترونیک دنیا در خارج از چین است از برتری خود در بازار و اطلاعات انحصاری که از صدها میلیون مشتری در سراسر جهان در اختیار دارد، برای کنار زدن رقبای کوچک تر و ناتوان تر اروپایی استفاده می کند. آمازون برای دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران هم از شبکه اختصاصی خود بهره می گیرد و هم محصولات خود را از طریق این شبکه به فروش می رساند و بدین شیوه رقابت با خود را برای دیگر رقبا در اروپا و سایر نقاط جهان دشوارتر و دشوارتر می کند. سوابق تاریخی در این زمینه نشان می دهد که شرکت های حمل و نقل راه اهن نیز در قرن نوزدهم در آمریکا همین رویه را داشتند و تلاش می کردند با کنترل خطوط راه آهن شبکه های خرید و فروش انحصاری خود را راه اندازی کنند.

در عین حال شرکت های فناوری آمریکایی نیز که از این تحولات احساس خطر کرده اند، بیکار ننشسته و از قدرت و توان لابی خود برای مقابله با تحرکات طرف اروپایی استفاده کرده اند. به نظر می رسد دولت آمریکا نیز در ماه ها و سال های آینده حداقل در این زمینه قاطعانه از شرکت های فناوری امریکایی حمایت کند، زیرا دسترسی به داده های خصوصی مردم اروپا لقمه لذیذ و دندان گیری است که بدین شیوه بدون زحمت در دسترس قرار می گیرد و سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا را از صرف وقت و هزینه فراوان برای جمع آوری چنین داده هایی رها می سازد.شرکت های فناوری آمریکایی در سال های اخیر کوهی از اطلاعات ارزشمند را در حوزه هایی مانند امور مالی و خدمات بهداشت و درمان جمع آوری کرده اند و از این طریق می توانند با بانک ها، بیمارستان ها و شرکت های بیمه همکاری کنند.

همچنین شرکت های فناوری آمریکایی بی سروصدا با همدیگر همکاری کرده و امثال آمازون، اپل و گوگل داده های خصوصی جمع آوری شده از کاربران را برای پیشبرد طرح هایی همچون هوشمندسازی خانه ها به اشتراک می گذارند. اجرای طرح هایی از این دست که مستلزم استفاده از لوازم خانگی هوشمند و دستیارهای صوتی مانند گوگل هوم، الکسا و غیره است به جمع آوری اطلاعات خصوصی بیشتر از کاربران می انجامد و همین اطلاعات ارزش فراوانی خواهند داشت.

بررسی ها نشان می دهد مصرف کنندگان به استفاده از خدمات دستیارهای صوتی و به خصوص جست وجو و سفارش خرید صوتی علاقه بیشتری دارند و این روش می تواند جایگزین جست وجوی متنی شود. در عین حال شرکت هایی مانند آمازون با استفاده از دستیار صوتی الکسای خود مشتریان اروپایی را به خرید کالاهای خاصی سوق می دهند که یا به طور کامل وابسته به خود آنهاست یا سودآوری بیشتری دارد. به هر حال باید منتظر ماند و دید رگولاتوری های کشورهای اروپایی می توانند در نبرد با رقبای قلدر دنیای فناوری در آمریکا آنها را تا حدی به عقب برانند یا نه.

منبع:مهرنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :