آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 273697
تاریخ انتشار : 17 آذر 1399 12:9
تعداد بازدید : 6197

طرح «افق» قیمت ها را در بازار موبایل شفاف می کند

دبیر انجمن موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه نرخ های محاسبه قیمت تمام شده برای موبایل بسیار متغیر است، عنوان کرد که با اجرایی شدن طرح افق که قیمت کالا از فروشنده تا خریدار در سامانه ثبت می شود، می توان در بازار موبایل شفافیت ایجاد کرد.
undefined

فناوران- امیر اسحاقی با بیان اینکه در هفته های گذشته تخصیص ارز مناسبی از سوی بانک مرکزی به شرکت ها داده شده، گفت: البته هنوز بسیاری از شرکت ها تخصیص نگرفتند اما طبق آمار، همین میزان تخصیص عدد قابل توجهی است و پیش بینی می کنیم در فرآیند واردات افزایش  عرضه را در هفته های آینده خواهیم داشت و اگر بازار فروشگاه های کشور باز شود و وضعیت به حالت عادی برگردد، احتمالا از نظر عرضه و تقاضا شاهد وضعیت بهتری خواهیم بود و هرچه کالای بیشتری توزیع شود، قیمت در بازار متعادل تر خواهد بود و مردم هم بیشتر بهره مند می شوند.

وی با تاکید بر لزوم ساماندهی بازار موبایل بیان کرد: منطقی ترین روش که هنوز از سوی وزارت صمت اجرایی نشده این است که شرکت های واردکننده هنگام واردات، موظف شوند بر اساس دستورالعمل و ضوابط قیمت گذاری کالاهای وارداتی سازمان حمایت، قیمت کالا را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند که مردم هنگام خرید بتوانند قیمت مصرف کننده نهایی را که در سامانه درج شده، استعلام کنند.

دبیر انجمن موبایل، تبلت و لوازم جانبی ادامه داد: ما پیشنهاد کردیم قیمتی که بازرگانان در این سامانه ثبت می کنند، برای مردم قابلیت استعلام پیامکی داشته باشد و بتوانند IMEI را به یک سرشماره پیامک کرده و همانطور که از اصالت گارانتی و نام شرکت واردکننده و گارانتی کننده مطلع می شوند، از حداکثر قیمت مصرف کننده هم آگاه شوند. زیرساخت این موضوع هم وجود دارد اما تا کنون از سوی وزارت صمت اجرایی نشده است.

اسحاقی با بیان نقش طرح افق در شفافیت فروش کالا توضیح داد: از آنجایی که قیمت خرید کالا توسط شرکت ها و قیمت خرید ارز و زمان حمل و هزینه های جانبی برای شرکت ها متفاوت است، نرخ های محاسبه قیمت تمام شده برای موبایل هم بسیار متغیر است. تنها مسیری که می تواند شفافیت ایجاد کرد، فعال سازی طرح افق است که مطالبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سامانه همتا بوده است. سامانه نظارت بر شبکه فروش از واردکننده شروع می شود و تا مصرف کننده، هر شخصی در زنجیره فروش کالا را در برمی گیرد. در این سامانه، قیمت کالا از فروشنده تا خریدار ثبت می شود و این فرآیند می تواند در بازار موبایل شفافیت ایجاد کند.

وی با بیان راهکارهای افزایش قدرت خرید مردم اظهار کرد: پیشنهاد ما این بوده که تخصیص ارز مخصوصا برای کالاهایی که سهم عمده ۹۰ درصد متقاضی را در بازار دارد، در اولویت ویژه قرار گیرد و دائما به این کالا تخصیص ارز بدهند. اگر هزینه ها به نظر بالا می رسد، دولت با کم کردن سود بازرگانی و تسهیلاتی که می تواند در موارد مختلف برای بازرگانان ایجاد کند، می تواند کمک کند که قیمت تمام شده کالا کاهش یابد و به مصرف کننده برسد.

منبع:ایسنانظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :