آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 623
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1390 9:33
تعداد بازدید : 5455

بررسی دلایل گرانی اینترنت در ایران

پرداخت هزینه مدیریت پهنای باند از جیب مردم

چند سالی است که دولت در تلاشی مستمر برای ارزان کردن قیمت اینترنت اقدام به ارایه تخفیف در فروش اینترنت عمده کرده است که البته این تخفیف تغییری در قیمت تمام شده این سرویس برای کاربران نهایی ایجاد نکرده است. این در حالی است که کارشناسان معتقدند عامل گرانی اینترنت انحصار واردات پهنای باند است و شرکت زیرساخت اینترنتی را که گران خریداری می کند، گران تر از بسیاری از کشورهای در حال توسعه به توزیع کنندگان اینترنت می فروشد. اما شرکت زیرساخت نیز عوامل گران شدن اینترنت از لب مرز تا تهران را جدای از هزینه های انتقال، ناشی از هزینه های سربار همچون هزینه های مدیریت شبکه می داند.
عوامل گرانی اینترنت در کشور را با مدیران شرکت های خصوصی و کارشناسان بررسی کرده ایم که می خوانید.

گزارش: عبدالله افتاده

حاکمیت هزینه‌های مدیریت شبکه را تقبل کند

محمود رضا خادمی، رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با بیان اینکه هم اکنون قیمت اینترنت در کشور هشت برابر ترکیه است، گفت: یکی از سوالات اصلی ما این بوده که چگونه شرکت زیرساخت هر STM1 را تا لب مرز حدود 12 میلیون تومان خرید می‌کند و در تهران با در نظر گرفتن تخفیف 20 درصدی، آن هم با ارایه مستندات به قیمت 38 میلیون تومان به شرکت‌ها می‌فروشد.
وی افزود: اگر زیرساخت هزینه‌های سرباری علاوه بر هزینه‌های نگهداری و انتقال شبکه دارد که نمی‌تواند آنها را شفاف بیان کند، خودش باید این هزینه‌های حاکمیتی را پرداخت کند نه اینکه حاکمیت این هزینه را از شرکت‌ها و مردم دریافت کند.
وی گفت: قیمت تمام شده اینترنت برای شرکت زیرساخت مشخص نیست و از آنجا که فروش اینترنت سود چشمگیری برای شرکت زیرساخت به همراه داشته مدیران فعلی این شرکت همان رویه پیشین را در پیش گرفته‌اند.
وی بیان کرد: همان قیمت 12 میلیون تومانی هم که شرکت زیرساخت برای هر STM1 تا لب مرز می‌پردازد جای مناقشه است چرا که با قیمت پایین تری هم می‌توان نسبت به خرید پهنای باند اقدام کرد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا بخش خصوصی نسبت به فراخوان ارایه شده توسط وزارت ارتباطات برای ورود پهنای باند به کشور پاسخ نداد، گفت: در شرایطی که زیرساخت برای انتقال پهنای باند از مرز تا تهران چند برابر قیمت خرید خارجی، هزینه انتقال از شرکت‌ها مطالبه می‌کند، دیگر جایی برای ورود بخش خصوصی باقی نمی‌ماند.

 رگولاتوری قیمت تمام شده اینترنت را مشخص کند

خادمی با تاکید بر اینکه سازمان رگولاتوری باید نسبت به تعیین قیمت تمام شده اینترنت در کشور اقدام کند، افزود: در تعیین تعرفه پهنای باند ذی‌نفع نباید تعیین تکلیف کند و کمیسیون تنظیم مقررات باید در این باره بررسی‌های لازم را انجام دهد.
خادمی انحصاری بودن واردات پهنای باند را عامل اصلی گران بودن این سرویس دانست و گفت: تا زمانی که بازار در این عرصه رقابتی نشود نمی‌توان توقع داشت که اینترنت در کشور ارزان شود.
وی با بیان اینکه منظور از ارزان کردن اینترنت کاهش قیمت اینترنتی که الان در سبد خانوار مردم قرار گرفته نیست، گفت: در حال حاضر در بسیاری از نقاط دنیا اینترنت با سرعت یک مگابیت به قیمت 20 دلار در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد و ما باید ارزان شدن اینترنت را در ارایه سرعت بالاتر ببینیم.

 گرانی پهنای باند عمده را پیگیری می‌کنیم

عبدالمحمد بیدختی نژاد، رییس کمیسیون PAP سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز با اشاره به اینکه قیمت تمام شده اینترنت باید از جوانب مختلف سنجیده شود، گفت: سازمان‌های نظارتی همان طور که در سایر موارد از حقوق مردم در برابر گران فروشی دفاع می‌کنند باید در خصوص قیمت عرضه پهنای باند عمده که تفاوت چشمگیری با کشورهای همسایه دارد بررسی‌های لازم را انجام دهند و دلایل این گران فروشی را شفاف کنند.
وی بیان کرد: در تعرفه نهایی هر خدمتی برای دریافت سود، قیمت تمام شده شامل هزینه‌هایی همچون نیروی انسانی، هزینه نگهداری و هزینه استهلاک شبکه عمل قرار می‌گیرد این در حالی است که به هر طریقی که این هزینه‌ها را در شبکه انتقال اینترنت کشور محاسبه کنیم، باز هم قیمت تمام شده با قیمت ارایه شده کنونی توسط زیرساخت برابری نمی‌کند.
وی گفت: باید در تعرفه پهنای باند بازنگری انجام شود و اگر هزینه‌های سرباری در شبکه وجود دارد تعیین تکلیف شود که چه نهادی باید هزینه‌های آن را جبران کند.
بیدختی در پاسخ به این سوال که چرا شرکت‌های PAP همان طور که در تعرفه E1 از نهادهای نظارتی برای تعدیل قیمت آن کمک گرفتند، در خصوص قیمت پهنای باند اقدامی نکرده اند، گفت: در کمیسیون PAP موارد را یک به یک دنبال می‌کنیم و تا نتیجه حاصل نشود سراغ موضوع بعدی نخواهیم رفت.
وی افزود: پیگیری ارزان شدن قیمت پهنای باند عمده، یکی از برنامه‌های در دست بررسی کمیسیون PAP سازمان نظام صنفی است و به زودی نسبت به پیگیری آن از سازمان‌های مرتبط اقدام خواهیم کرد.

 قیمت پهنای باند عمده، به یک سوم قیمت فعلی کاهش می‌یابد

رضایی نژاد، مدیرعامل شرکت پیشگامان کویر یزد که خود یکی از بزرگ‌ترین ارایه کنندگان سرویس ADSL در کشور محسوب می‌شود، گفت: شرکت‌های PAP در فروش اینترنت سودی عایدشان نمی‌شود و تنها به خاطر حفظ پروانه اپراتوری اقدام به ادامه کار می‌کنند تا شاید در آینده شرایط بهتر شود.
وی با بیان اینکه شرکت پیشگامان کویر یزد همکاری خوبی با شرکت زیرساخت دارد گفت: با همیاری شرکت ارتباطات زیرساخت مجوز واردادت پهنای باند را دریافت کنیم و در آینده‌ای نزدیک با ایجاد یک مسیر فیبرنوری با مالکیت ایرانی و همکاری چند شرکت خارجی از مسیر عمان - چابهار اقدام به واردات پهنای باند عمده به کشور خواهیم کرد.
وی گفت: با ایجاد این مسیر قیمت نهایی پهنای باند برای پیشگامان کویر یزد یک سوم قیمت فعلی تمام خواهد شد که قطعا سرویس نهایی برای کاربران نیز ارزان تر از قیمت فعلی خواهد بود.
رضایی نژاد در خصوص جزییات این قرارداد و زمان واردات پهنای باند اطلاعات بیشتری نداد و گفت: در صورت نهایی شدن امور اجرایی و قراردادی در این مورد اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

گرنی اینترنت نتیجه ضعف مدیریتی است

صابر فیضی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران نیز دلایل متفاوتی درباره قیمت اینترنت با سایرین دارد و دلیل اصلی گران بودن این سرویس را ضعف مدیریتی در شرکت زیرساخت عنوان می‌کند.
فیضی در توضیح این موضوع گفت: زیرساخت شبکه انتقال کشور را در اختیار دارد و عملا هزینه‌های اصلی مربوط به ایجاد شبکه انجام شده است. امروز هر چه بیشتر ترافیک روی این شبکه منتقل شود، به نفع شرکت زیرساخت و دولت است.
وی افزود: مخابرات شبکه‌ای بزرگ تر از شبکه زیرساخت در کشور دارد و اگر زیرساخت هزینه مدیریت شبکه پرداخت می‌کند مخابرات چند برابر آن هزینه می‌کند و پول آن را هم از مشترکانش نمی‌گیرد. این در حالی است که زیرساخت هزینه‌های مدیریت شبکه را در فروش پهنای باند از اپراتورها و در نهایت از کاربران می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران عنوان کرد: اگر بازار واردات پهنای باند رقابتی شود، شرکت‌های خصوصی برای واردات آن اقدام کنند و زیرساخت نقش نظارتی را در این بین انجام دهد شک نکنید که اینترنت ارزان خواهد شد.
فیضی گفت: هم اکنون شرکت زیرساخت اقدام به ارایه تخفیف 20 درصدی به ارایه دهندگان اینترنت می‌کند، در حالی که ما معتقدیم قیمت تمام شده اینترنت خیلی کمتر از این ارقامی است که زیرساخت به شرکت‌ها می‌فروشد.

 شورای رقابت فرمول قیمت گذاری اینترنت را ارایه کند

علی مطهری، رییس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه قیمت اینترنت تاکنون به صورت علمی در کشور استخراج نشده است، گفت: چنانچه شورای رقابت فرمول قیمت گذاری خدمات ارتباطی را در کشور ارایه کند مشکل تعرفه اینترنت نیز حل خواهد شد.
نماینده مردم شبستر در خانه ملت افزود: آنچه در خصوص تعرفه اینترنت اعمال شده همانند سایر بخش‌ها همچون تلفن ثابت و موبایل به صورت تجربی بوده است، در صورتی که برای تک تک این بخش‌ها باید تعرفه مشخص و توسط سرویس دهندگان سرویس عرضه شود.
مطهری با بیان اینکه مجلس به عنوان یک بازوی نظارتی قیمت اینترنت را بررسی خواهد کرد، گفت: شورای رقابت در این زمینه فصل الخطاب است و در صورت ارایه سریع تر فرمول قیمت گذاری خدمات ارتباطی در کشور تمامی این مشکلات برطرف خواهد شد.

 دولت از ارایه سرویس حق السهم بگیرد

داوود زارعیان، مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران نیز عامل اصلی گران بودن اینترنت را تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در این باره عنوان کرد و گفت: زمانی که دستگاه‌های متعدد در بخش‌های مختلف اینترنت اعمال نظر می‌کنند، هزینه‌های مدیریتی شبکه افزایش می‌یابد.
وی افزود: راهکار برون رفت از این وضعیت ایجاد شرکت‌های قوی در واردات پهنای باند و عرضه سرویس رقابتی است. دولت هم می‌تواند با ایفای نقش نظارتی واگذاری اینترنت را مدیریت کند.
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران گفت: یکی دیگر از راهکارهایی که دولت در این بخش می‌تواند دنبال کند دریافت حق السهم از درآمد شرکت‌ها است به نحوی که اینترنت با همان قیمت پایه لب مرز حال با دریافت هزینه انتقال تا تهران و واگذاری آن به شرکت‌ها سود خود را از محل درآمد شرکت‌ها بردارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :