آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 71321
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1393 11:54
تعداد بازدید : 6106

عکاسی از مناظر با دوربین و تلفن همراه

مهدی محمدی – نوروز زمان نوزایی طبیعت و سرشار از زیبایی است. گوشه گوشه کشور عزیزمان جان می‎دهد تا از منظره‎یاب دوربین دیده شود و تصاویر آن برای همیشه به یادگار بماند. پس بهتر دیدم نکاتی را جمع‎آوری و بیان کنم تا کمکی شود به بهتر عکس‎های گرفتن از مناظر با دوربین تلفن همراه و دوربین‎های دیجیتال، در مسافرت‎های نوروزی.

  ابزارت را بشناس
اولین کاری که باید انجام دهید این است که روش کار با دوربین تلفن همراه و دیجیتال خود را کامل یاد بگیرید.
با استفاده از دفترچه راهنما و آزمون و خطا، روش کار با دوربین تلفن همراه و دیجیتال خود را به طور کامل یاد بگیرید تا بتوانید نسبت به شرایط محیطی آن را تنظیم کنید. معمولا در دوربین ها گزینه‎ای برای عکاسی از مناظر وجود دارد.
  از کجا ببینی؟
باید زاویه را درست انتخاب کنید. به اولین زاویه در نقطه‎ای که اتومبیل خود را پارک کردید اکتفا نکنید. کمی به اطراف قدم بزنید تا زاویه مطلوب و مناسب با موضوع را پیدا کنید.
  نورت را دریاب
به ساعت و زمان عکس‎برداری توجه کنید. زاویه تابش خورشید تاثیر زیادی در جلوه عکس دارد. عکس‎هایی که در نیم‎روز گرفته شده باشد، بی‎روح و خشک است اما اگر پس از طلوع خورشید یا قبل از غروب آن عکس‎برداری کنید، عکس‎هایتان جلای خاصی خواهد داشت. تشعشعات خورشید از پس ابر یا هوای مه‎آلود تصاویری رویایی می‎سازند.
  کادر را ببند
بهتر است سوژه در مرکز کادر قرار نگیرد؛ خط افق صاف باشد و در یک سوم پایینی کادر یا بالایی آن قرار بگیرد. اگر سوژه عمودی است کادر تصویر نیز باید عمودی باشد. اما اگر سوژه افقی باشد، کادر نیز افقی در نظر گرفته شود. برای مثال اگر سوژه ما درخت باشد و قصد داشته باشیم فقط درخت را تصویر کنیم باید کادر را عمودی ببندیم. اما اگر بخواهیم مناظر اطراف درخت را نیز به عکس اضافه کنیم، در اینصورت کادر ما افقی خواهد بود. اگر دوربین دیجیتال یا نرم افزار عکاسی تلفن همراهتان گزینه تنظیم دیافراگم را داراست، در زمانی که قصد دارید از محیطی باز و دارای عمق عکس بگیرید، دیافراگم را طوری تنظیم کنید که عدد بزرگتر را نشان دهد، مثلا F11، در اینصورت دیافراگم بسته‎تر و وضوح عمق میدان بیشتر خواهد شد. در این صورت حواستان به سرعت شاتر هم باشد.
  یادتان باشد
زمانی که از مناظر دریایی عکس می‎گیرید، همیشه به جزر و مد در آن منطقه توجه کنید. برخی از نواحی در زمان جزر دید بهتری دارند و برخی دیگر در طول مد.
زمانی که سوژه شما پشت به خورشید است و می‎خواهید نمای جلوی سوژه کاملا روشن باشد، از فلش استفاده کنید.
با پایین آوردن ارتفاع دید دوربین می توانید عکس را به طور کلی تغییر دهید. 
عکاسی از بالا و پایین را تجربه کنید، عکس‎های گرفته شده جلوه متفاوتی خواهند داشت. فراموش نکنید مانند یک حرفه ای قوانین را یاد بگیرید، تا بتوانید مانند یک هنرمند آن‎ها را بشکنید ( پابلو پیکاسو).


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :